Přihlásit k webu

1. Časté dotazy čtenářů:

Kolik se může půjčovat knih?
Na jak dlouhou dobu se půjčují knihy?
Jak si mám prodloužit knihu?
Jak dlouho trvá přinesení požadované knihy ze skladu?
Musí se průkazka prodlužovat každý rok?
Co znamená červený pruh, kterým jsou polepeny některé knihy ve studovnách?
Může si autor po nějaké době vyzvednout závěrečnou práci?
Jak se z domova dostanu do databází?

2. Ceny a platby

3. Registrace

Kolik se může půjčovat knih?
Počet všech vypůjčených dokumentů je omezen na dvacet.

Na jak dlouhou dobu se půjčují dokumenty?
Skripta a učebnice na 2 měsíce (60 dnů), knihy na 1 měsíc (30 dnů), zaměstnanci TU si mohou půjčit knihy na 2 měsíce.
Časopisy a hry se půjčují na týden (7 dnů), nejnovější číslo časopisu je k dispozici vždy pouze prezenčně. Neknižní dokumenty jako CD, DVD apod. mají výpůjční lhůtu 2 týdny (14 dnů). Stejnou lhůtu mají také čtečky e-knih.
Všechny výpůjčky lze 2x prodloužit (pokud není informační pramen zarezervován jiným uživatelem).

Jak si mám prodloužit knihu?
Klikneme na katalog OPAC -> v pravém horním rohu na Přihlásit se -> po přihlášení klikneme na Můj účet -> Výpůjčky -> Prodloužit hromadně; nebo kliknutím na zelené kolečko vedle jednotlivých výpůjček.

Jak dlouho trvá přinesení požadované knihy ze skladu?
3-15 minut (podle četnosti požadavků). V případě předchozí objednávky přes katalog na Vás budou knihy čekat u výpůjčního pultu.

Musí se průkazka prodlužovat každý rok?
Ano.

Co znamená červený pruh, kterým jsou polepeny některé knihy ve studovnách?
Červený pruh znamená pouze prezenční výpůjčku (určeno ke studiu pouze v knihovně).

Může si autor po nějaké době vyzvednout závěrečnou práci?
Rozhodnutím ředitele se závěrečné práce uložené v Univerzitní knihovně nevydávají.

Jak se z domova dostanu do databází?
Z domova se můžete připojit prostřednictvím institucionálního loginu nebo virtuální privátní sítě (Virtual Private Network, viz http://liane.tul.cz/cz/VPN).

Co ceny a placení?

Všechny ceny a platby v UKN jsou uvedeny v ceníku zde.

Registrace:

Pro zaměstnance a studenty TUL je registrace zdarma. Stačí přijít do knihovny nebo na pobočku
s kartou ISIC nebo ITIC a vyplnit formulář.

Registrace je zdarma i pro externí uživatele. Platí se jednorázový poplatek za knihovní průkaz, a to 25 Kč. Externí žadatelé jsou povinni předložit platný občanský průkaz či jiný průkaz totožnosti.

Nově se vzhledem k situaci s pandemií se můžete i vzdáleně registrovat do UKN zde. Vyplňte zde formulář - je třeba být přihlášený do univerzitního Google účtu (GSuite TUL) - a my už se postaráme o zbytek.

Registrace je platná po dobu jednoho roku a uživatel musí dodržovat pravidla stanovená
v knihovním řádu.

Při ukončení studia studentům potvrzujeme na výpůjčních listech, že vrátili všechny knihy a splatili případné pokuty. Stačí přijít na informace v hlavní budově UKN nebo na pobočku E2 s výstupním listem fakulty.