Používáte ChatGPT, Midjourney, Bing Chat a další? Také pro psaní seminárek a závěrečných prací? Pak určitě řešíte situaci, jak správně AI citovat. 

Nástroje AI jsou excelentními pomocníky. Umělá inteligence umí opravovat nehezké věty, překládat, vytvářet shrnutí dlouhých a nudných článků, generovat tabulky, kódy či obrázky a mnoho dalšího. Samozřejmě podle zadání píše texty (a koho baví teoretická část v bakalářce, že?). A zde je zakopaný pes.

AI jako software je OK. Když mi pomůže s překladem, zkontroluje gramatiku nebo do něj naliju svá data a udělá mi tabulku, je vše v pořádku. V tom případě ho používám stejně jako Word, překladač, Grammarly, MATLAB; tedy jako program, který mi pomůže něco zpracovat. A software do bakalářky neuvádím; nikoho nezajímá, v jakém programu jsem tvořil tabulku a jaký překladač jsem použil.

Komplikace nastává, pokud chci použít AI jako zdroj informací. Umělá inteligence je schopná psát texty podle zadání, avšak ne všechny AI jsou schopné citovat. Ovšem snaží se pomoci. Vymyslí si tedy text na zadané téma. No a když požádáte o zdroje, odkud čerpali, vymyslí si i ty zdroje. (Čest Bing Chatu, Elicitu a scite_, které doopravdy pracují s literaturou). 

Malá ukázka:

citování AI

A teď lekce kritického myšlení:

1) První kniha neexistuje. (Pokud ji někdo dokáže najít, tak …)
2) Druhá? Neexistuje..
3) Články v angličtině? No, časopis Journal of the American College of Cardiology doopravdy vychází, ovšem ten první článek (tedy s tímto názvem a autory) nikdy nikdo nenapsal.
4) Ha, konečně něco existuje - článek Coronary artery involvement in children with Kawasaki disease: Coronary artery risk factor intervention trial. Problém? Je to z jiného časopisu a roku. 
https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/circulationaha.107.690875.

Schválně si zkuste dohledat ty zbylé dva články, třeba budete překvapení. 

Pokud použijete AI jako zdroj informací, pak citujete samozřejmě původní zdroje, ze kterých AI čerpal. Ovšem neexistující zdroje citovat nelze.

Jaké z toho plyne poučení? AI jako zdroj informací nemusí být spolehlivý a v tom případě ho jako zdroj informací do odborné práce nepoužívejte. Pokud ano, pak pouze ty umělé inteligence, které doopravdy umí citovat (Bing Chat, Elicit, scite_ či podobné) a VŽDY informace kontrolujte. Protože kdo bude uveden jako autor a ponese zodpovědnost? Samozřejmě Vy.

Takže jediný případ, kdy budete muset AI uvést do seznamu literatury, je, pokud je Vaše práce zaměřená přímo na AI, což se tedy stává docela často. Pak můžete citovat podle vzoru pro dataset či software.

Konkrétní prompt:

OPENAI. Napiš synonyma pro termín "pracovat s literaturou". prompt. ChatGPT-3,5. May 12 Version. 2023-05-16. Dostupné z: https://chat.openai.com/. [citováno 2023-05-16].

Celý AI:

OPENAI. ChatGPT-3,5. May 12 Version. 2023-05-16. Dostupné z: https://chat.openai.com/. [citováno 2023-05-16].

Pozn.: Nakonec pár AI, které dobře zdrojují:

https://elicit.org/
https://scite.ai/
https://consensus.app/
https://www.perplexity.ai/
Bing Chat

Info k obsahu článku: Tento článek obsahuje informace k datu 16. 5. 2023. AI se vyvíjí raketovým tempem a co platí dnes, nemusí platit zítra. V případě pochybností hledejte novější informace nebo konzultujte v Univerzitní knihovně TUL či u svých vedoucích závěrečných prací.